Medlemsbrev 2/2022

24.01.2022 kl. 11:20

Hjärtliga gratulationer till 50 åringen!

 

 

Ja -vår förening och därmed dess medlemmar – firar 50 år av verksamhet i år! Hipp Hurraa!

 

Året kommer att bli glädjefyllt och erbjuda verksamhet för var och en. Det preliminära utkastet ser ut som följande:

 

Januari; evenemanget inhiberad pga corona

Februari; vi återkommer om en utedag kunde komma i fråga i slutet av månaden

Mars; Föreningens vårmöte den 29 mars kl 19 på Lilla Villan i Nickby. Vi hoppas på att ha förbundsordförande samt den nya generalsekreteraren på plats. Detta är även föreningens officiella kallelse till vårmötet. Påminnelse kommer senare via e-post och sociala medier.

April; 9 april kl 16-21 bjuder vi in våra östnyländska vänföreningar i Lovisa och Borgå till ett samkväm.

Maj; Resa till okänt mål 14 maj

Juni; Lövhyddan (TBC) lördag 18 juni för en familjepicknick på eftermiddagen.

Juli; semester

Augusti; Värnortsträffen 19–21.8 ska bli något utöver det vanliga. Invigningar av konst och bro, besök på intressanta platser, jubileumsmiddag och som den viktigaste ingrediensen har vi som avsikt att erbjuda våra gäster boende hemma hos sibbobor. Visst ställer du upp?! Kontakta gärna Christel….

September; föreningens höstmöte med toppen inledare

Oktober; 14 oktober arrangeras ett näringslivsseminarium tillsammans med Finsk-Svenska Handelskammaren.

November; Kura skymning utvidgas även till Kura Gryning för barn och en Nordisk Viskonsert planeras

December; Den traditionella mattraditionen kommer att avsluta året.Få se vilka nordiska delikatesser som dukas fram jubileumsåret till heders.

 

DÄRTILL har vi som avsikt att tillsammans med Cinema Nikkilä arrangera en biokväll med nordisk film. Och ni har väl noterat att vi tillsammans med Sipoon Sanomat kommer att genomföra en frågesport som återkommer med ny fråga varannan vecka i tidningen. Vi postar frågan på finska och svenska även på vår Facebook-sida. Ta del även i den!

 

Alla årets evenemang har vi som avsikt att genomföra till självkostnadspris. På så sätt försöker vi hålla tröskeln för deltagande så lågt som möjligt. Våra medlemmar får en liten rabatt på de arrangemang som har inträde men notera att man får den rabatten omedelbart efter att man skrivit in sig i medlemskåren. Enklast går det att bli medlem via Pohjola.norden.fi medlemmar/bli medlem…. 

https://www.pohjola-norden.fi/sv/medlemmar/bli_medlem/

eller genom att kontakta ordförande eller någon annan från styrelsen.               

 

I och med det nya året har föreningen även en ny styrelse:

 

ordförande Christel Liljeström  christel.liljestrom@gmail.com  tfn 050-3082460

vice ordförande Kicka Lindroos

sekreterare Per Inge Nordström

kassör Tage Olander

styrelsemedlemmar Annu Helling (ny)

Henrik Möller

Kasper Nyberg (ny)

Maija-Liisa Sahlbom

Brita Sundberg

Monica Wickholm

 

Föreningen nås via e-post PoNo.Sibbo.Sipoo@gmail.com samt via Facebook Pohjola-Norden Sibbo-Sipoo.

 

Nu ser vi fram emot ett aktivt år med glada medlemmar….ta gärna kontakt om du har något speciellt på hjärtat!

 

mvh

 

Christel