Meldemsbrev 1/2022 Jäsenkirje

24.01.2022 kl. 11:19

Suomeksi alla

 

Gott Jubileumsår 2022!

 

I år firar Föreningen Norden i Sibbo sitt 50 års jubileum.

En förening som har ett gott botten att fira sina aktiva år tillsammans med sina medlemmar. Medlemskåren är aktiv och verksamheten varierande och initierande.

Föreningens styrelse har inplanerat aktiviteter för varje månad under verksamhetsåret. Allt från allsång, medlemsfester, frågesport, utfärder och medlemsmöten till årets höjdpunkt: Vänortsträffen med våra nordiska vänner från Aurskog-Höland (Norge), Kumla (Sverige) och Frederikssund (Danmark) som föranstaltas i augusti i Sibbo.

En förteckning över årets alla aktiviteter kommer att sändas er senare då den nya styrelsen har sammankommit under januari månad.

TYVÄRR måste vi dock börja året med att skjuta upp den tilltänkta östnyländska vänföreningsfesten 29.1 till att hållas i mars. Läget med Covid-19 gör att vi inte med gott samvete samla ihop vänner från hela regionen till en nordisk samling. Vi beklagar detta men styrelsen ser att det är det ansvarsfulla beslut som vi måste ta. Med hopp om att träffa de östnyländska Norden föreningarna istället i mars 2022.

 

Som en sidokommentar passar jag på att informera om att 26 personer har sökt den lediganslagna tjänsten som generalsekreterare för Pohjola-Norden. Jag har sett ansökningarna och är i trygg förvissning om att det bland dessa kommer att sorteras fram en bra ny generalsekreterare. Mera om detta under de närmaste månaderna.

 

Vi ser med tillförsikt fram emot 2022 och vår förenings jubileumsår. Vi är glada för att just Du är vår medlem och hälsar även dina vänner och bekanta välkomna med i vår skara.

 

mvh

Christel

 

Christel Liljeström

ordförande

tfn 050 308 2460

 

 

 

 

 

Hyvää juhlavuotta 2022!

 

Sipoo Pohjola-Norden yhdistys täyttää tänä vuonna 50 vuotta. Olemme vireä yhdistys, jonka jäsenet ovat voimavaramme.

Yhdistyksen hallitus on suunnitellut jokaiselle kuukaudelle toimintaa koko juhlavuoden ajan. Suunnitelmissa on yhteislaulua, jäsenjuhlia, retkiä ja jäsentapaamisia sekä vuoden kohokohta: ystävyystapaaminen meidän ystävyysyhdistysten Aurskog-Höland (Norja), Kumla (Ruotsi) ja Frederikssund (Tanska) kanssa. Tämä juhlaviikonloppu toteutuu elokuussa Sipoossa.

Yhteenveto kaikista juhlavuoden toiminnoista tullaan lähettämään teille heti kun uusi hallitus on kokoontunut tammikuussa.

VALITETTAVASTI meidän on silti peruutettava tammikuulle suunniteltu yhteisjuhla itä-uusmaalaisten ystävyysyhdistysten kanssa. Tarkoituksena oli juhlia 29 tammikuuta mutta koronatilanteen takia lykkäämme juhlia maaliskuulle. Pahoittelemme tätä mutta hallitus näkee juhlien lykkäämistä vastuullisena tekona ajatellen kaikkien terveyttä.

 

Käytän tilaisuutta hyväksi ja sivukommenttina totean, että Pohjola-Norden liiton uudeksi pääsihteeriksi on hakeutunut 25 henkilöä. Olen nähnyt kaikki hakemukset ja olen vahvassa uskossa, että heidän joukostansa löytyy hyvä pääsihteeri. Tämän asian tiimoilta tullee uutisia parin kuukauden sisällä.

 

Suuntaamme katseemme kohti vuotta 2022 luottavin mielin ja iloiten juhlavuodesta. Olemme iloisia, että juuri Sinä olet jäsenemme ja toivotamme myös ystäväsi ja tuttavasi tervetulleiksi mukaan joukkoomme.

 

yst.terv

Christel

 

Christel Liljeström

puheenjohtaja

puh 050 308 2460