Medlemsbrev 3/2021 Jäsenkirje

24.01.2022 kl. 11:18

Bästa vänner av Norden i Sibbo

 

Efter en varm sommar kör vi igång hösten. Välkomna med!

 

Först är det föreningens årsmöte som är på händelselistan. Detta är en officiell kallelse till årsmötet som arrangeras onsdag 6 oktober kl 18 på restaurang Gaffel & Kniv (Jussasvägen 18 J, Nickby, Servicehuset Elsie)

 

På årsmötet behandlas såväl bokslut som verksamhetsberättelse, uppgörs budget och verksamhetsplan för år 2022 och väljs ny styrelse till föreningen. Kom med och kolla vad vi gjort och vad vi ska göra!

Säkerligen kommer det i samband med årsmötet/verksamhetsplanen även att föras en diskussion gällande föreningens 50 års jubileum. Styrelsen har planerat och visionerat genom att bereda minst ett program per månad. Därtill kommer Sibbo att stå värd för de nordiska vänföreningarna möte 19–21 augusti 2022. Som seden bjuder så brukar vi arrangera värdskap hemma hos sibbobor så att våra gäster får den bästa av kontakter till Sibbo. Notera alltså redan nu detta datum och fundera om det är möjligt för just dig att fungera som värd – jag lovar att det är givande!

Kvällens tema kommer att vara Danmark vilket föll sig naturligt för att kompensera det faktum att  vår planerade resa till vänorten Frederikssund inhiberades pga. coronapandemin. Vi bjuder på danska smörrebröd till kaffet/teet. Ljuvligt gott! Föreningens styrelsemedlem Henrik Möller har lovat ta gitarren med sig så att vi får lyssna och även sjunga några danska sånger.

 

Kura Skymning närmar sig. I år fyller Ålands självstyre 100 år och då är det naturligt med ett åländskt tema på tillställningen. Avvikande från traditionen sker detta i år på en onsdag, närmare bestämt onsdag 17 november kl 19.  Platsen är också bytt och i år samlas vi i Lilla Villan ( Jussasvägen 16, Nickby)

Vi har glädjen att ha Ålands riksdagsledamot Mats Löfström med oss. Han läser ur årets bok och berättar även om det åländska självstyret. Som en god ambassadör för sitt landskap är han beredd att svara på alla era frågeställningar rörande Åland må det sedan gälla lagstiftning eller rekommendation för en sevärd plats i öriket.

Årets bok är ”Katrina”. Sally Salminens debutroman Katrina från 1939 gjorde succé då den första gången gavs ut och har kommit att bli en klassiker. I boken får vi följa den unga Katrina från Österbotten, som lockas in i giftermål med en fattig sjöman som målar upp en förskönad drömbild av parets framtid tillsammans. När Katrina följer med honom till drömmarnas Åland visar sig verkligheten vara betydligt mindre romantisk och hon får lära känna det åländska klassamhället. Den stolta Katrina fortsätter ständigt att kämpa trots att hon möter många motgångar och berättelsen om hennes liv i skärgården är en stor läsupplevelse.

 

Hjärtligt välkomna med i nordiska tecken!

 

Christel Liljeström

ordförande

tfn 050 3082460  e-post christel.liljestrom@gmail.com

 

 

Hyvät Pohjolan yhteistyön ystävät!

 

Ihanan lämpimän kesän jälkeen olemme valmiita vastaanottamaan syksyn. Tulethan mukaan!

 

Aloitamme yhdistyksen vuosikokouksella. Tämä on virallinen kutsu vuosikokoukseen, joka järjestetään keskiviikkona 6 lokakuuta 2021 klo 18. Paikkana on ravintola Gaffel & Kniv (Jussaksentie 18 J, Nikkilä/ Palvelutalo Elsie).

 

Vuosikokous käsittelee tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen, laatii tulevan vuoden talousarvion ja toimintasuunnitelman sekä valitsee uuden hallituksen. Tule sinäkin mukaan vaikuttamaan!

Toimintasuunnitelmaa ja talousarvio 2022 käsitellessämme keskustellaan varmaankin, miten juhlimme 50 v täyttävää yhdistystämme. Hallitus on valmistellut ja suunnitellut jopa ohjelmaa jokaiselle kuukaudelle koko juhlavuoden ajan. Kohokohtana voimme kuitenkin pitää sitä, että toimimme isäntinä, kun muiden pohjoismaiden yhdistykset kokoontuvat Sipooseen. Tämä tapahtuma on suunnitteilla pidettäväksi 19–21 elokuuta 2022. Tapojemme mukaan pyrimme löytämään kaikille vieraille isäntäperheen, jonka luona he asuvat.  Huomioi siis jo nyt 19–21.9 2022 ja pohdi jos juuri sinä voisit toimia isäntänä – lupaan että se on antoisaa!

Vuosikokouksen teemaksi olemme valinneet Tanskan. Emme valitettavasti voineet toteuttaa suunniteltua matkaa ystävyyskunta Frederikssundiin koronapandemian takia, joten haluamme tällä tavoin nostaa tanskalaisuutta joukkoomme. Tarjoamme teille tanskalaisia voileipiä (smörrebröd) kahvin/teen kera. Hallituksen jäsen Henrik Möller on luvannut ottaa kitaran mukaan, joten voimme kuulla ja laulaa tanskalaisia lauluja.

 

Ilta hämärässä toteutetaan myös tänä syksynä. Ahvenanmaan itsehallinto täyttää 100 v ja Pohjoismaisen Kirjallisuusviikon teemaksi on täten noussut Ahvenanmaa. Perinteistä poiketen järjestämme tilaisuuden keskiviikkona emmekä maanantaina, tarkemmin otettuna keskiviikkona 17 marraskuuta 2021 klo 19. Paikkakin on hieman eri kuin aiemmin; kokoonnumme tänä vuonna Lilla Villanin tiloihin (Jussaksentie 16).

Iloksemme Ahvenanmaan oma kansanedustaja Mats Löfström on lupautunut vierailemaan tilaisuudessamme. Hän lukee kirjallisuusviikon kirjasta ja kertoo Ahvenanmaan itsehallinnosta. Hyvänä lähettiläänä hän on valmis vastaamaan kaikkiin Ahvenanmaahan liittyviin kysymyksiimme, koskivatpa ne lainsäädäntöä, itsehallintoa tai saarimaakunnan nähtävyyksiä.

Kirjallisuusviikon valittu kirja on ”Katrina”. Sally Salmisen vuonna 1939 kirjoittama esikoisromaani oli menestys jo ilmestyessään ja sittemmin siitä on tullut klassikko. Kirjassa saamme seurata nuorta Katrinaa Pohjanmaalta, jonka köyhä merimies houkuttelee avioliittoon maalailemalla kaunisteltuja unelmakuvia parin tulevaisuudesta yhdessä. Kun Katrina seuraa häntä unelmien Ahvenanmaalle, todellisuus osoittautuukin huomattavasti vähemmän romanttiseksi ja ahvenanmaalainen luokkayhteisö tulee hänelle tutuksi. Ylpeä Katrina jatkaa taisteluaan monista takaiskuista huolimatta ja tarina hänen elämästään saaristossa on hieno lukukokemus.

 

Sydämellisesti tervetuloa!

Christel Liljeström

puheenjohtaja

puh 050 3082460, sähköposti christel.liljestrom@gmail.com