Medlemsbrev - Jäsenkirje Höst/Syksy 2019

12.10.2019 kl. 12:44
Föreningens medlemsbrev, oktober 2019
Yhdistyksen jäsenkirje, lokakuu 2019

Bästa Nordist

Hösten är här och vår verksamhet har redan kommit igång.

En träff hölls på Lövhyddan där YLE korrespondent Ingemo Lindroos berättade om sina erfarenheter från att flytta med arbetet till Sverige och bevaka hela Norden från den horisonten.

Föreningen var med på Nickby marknaden och presenterade sin verksamhet i avsikt att få fler medlemmar involverade. Vårt medlemsantal är över 200 men alltid ryms det flera med…så har du någon inom ditt kontaktnät så är det bara att värva personen med till föreningen Norden.

 

Så info om kommande program under hösten 2019:

 

Föreningens Höstmöte hålls på Café Pikkurastas i Söderkulla (Granitvägen 5)

måndag 14 oktober kl. 19.  Detta är den officiella kallelsen till mötet 

På höstmötet väljs föreningens ordförande, styrelse samt övriga funktionärer. Vi kommer att fastställa en verksamhetsplan och en budget för 2020. Styrelsen föreslår bl.a. att det traditionella stipendiet som utdelats till elev i Sipoon Lukio respektive Sibbo Gymnasium skulle år 2020 bytas till resestipendier för att möjliggöra två ungdomars deltagande i det nordiska ungdomslägret i Danmark. Vad tycker du om det?

Notera gärna att i augusti 2020 är det dags för föreningens vänortsbesök som har Frederikssund i Danmark som mål. En sådan resa märks i verksamhetsplanen och i föreningen budgetförslag.

Årets höstmöte hålls under gemytlig samvaro, prat och naturligtvis bjuds det på kaffe med dopp.

Hjärtligt välkommen!

 

Det kulturella inslaget ”Kura Skymning” hålls i år måndag 11.11 kl. 19 på Sibbo huvudbibliotek i Nickby (Norra Skolvägen 2). Årets tema är den danska författaren Karen Blixen och hennes verk ”Babettes gästabud” Vi är stolta över att Sirpa Möller läser avsnitt av boken på dess originalspråk danska men även på svenska och finska. Efter läsestunden ger kocken Kenneth Selén oss tips och idéer om vad man ska tänka på då man själv ska stå värd för ett gästabud.

 

Varje förvinter brukar vi ställa igång till en nordisk matfest. I år har vi siktet på karelsk mat och mat gjort enligt karelsk sed. Vi är övertygade om att vi kan erbjuda goda smakupplevelser men även ge er en inblick i den karelska matkulturen. Fjolårets matfest var välbesökt så vi höjer ribban för arrangörernas del. I år serveras maten på Byagården i Hindsby (Martisvägen 66) lördag 16 november kl. 15. Anmälningar mottages av Bimbi Wickholm per e-post bimbi.wickholm@gmail.com eller tfn 0400 100 439. Maten kostar också i år 35 euro per person. Anmälningar önskar vi få senast 6.11.2019.

 

Föreningen Norden informerar om aktuella händelser via medlemsbrev 2 gånger i året, via e-post (vänligen sänd undertecknad din e-postadress så hålls du uppdaterad!). Information sprids även via föreningens sida på Facebook (Pohjola-Norden  Sibbo-Sipoo) samt via de lokala tidningarna.

 

Vi är tacksamma och glada för all aktivitet och önskar er hjärtligt välkommen med till föreningens verksamhet!

 

Tervehdys Pohjola Nordenin jäsen!

 

Syksy on saapunut. Toimintamme on jo alkanut. Elokuussa pidimme tapaamisen Lövhyddanin alueella. YLE:n toimittaja Ingemo Lindroos kertoi meille kokemuksistaan toimiessaan Ruotsissa pohjoismaisen asioiden raportoijana. Yhdistys oli syyskuussa mukana Nikkilän markkinoilla. Kerroimme toiminnastamme ja kutsuimme sipoolaisia liittymään yhdistykseen. Jäsenmäärämme on reilusti yli 200 mutta joukkoon mahtuu vielä lisää. Jos sinulla on tuttavapiirissä henkilöitä, jotka eivät vielä ole meidän jäseniä niin kutsu heidät mukaan!

 

Syksyllä 2019 on luvassa:

Yhdistyksen syyskokous pidetään Café Pikkurastaassa Söderkullassa (Graniitintie 5) maanantaina 14. lokakuuta klo 19. Tämä on virallinen kutsu syyskokokseen!

Syyskokous valitsee yhdistykselle puheenjohtajan, hallituksen sekä muita toimijoita. Toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2020 ovat käsittelyssä. Ehdotamme esimerkiksi, että stipendi, joka on jaettu oppilaalle Sipoon Lukiosta ja Sibbo Gymnasiumista, että tämä stipendi poistuu ja sen sijaan jaamme stipendin, joka mahdollistaa kahden nuoren osallistumista Pohjola Nordenin nuorisoleiriin Tanskassa.  Miten sinä suhtaudut tähän esitykseen? Huomautamme myös että syyskuussa 2020 on suunnitteilla yhdistyksen ystäväkuntavierailu Frederikssundiin,Tanskaan. Tämä tulee huomioida sekö toimintasuunnitelmassa, että talousarvioesityksessä.

Syyskokous vietetään rennosti keskustellen ja tietenkin tarjoamme kahvia ja pullaa. Tervetuloa!

 

”Ilta hämärässä” on tapahtuma, joka toteutetaan joka vuosi kaikissa pohjoismaissa samanaikaisesti. Maanantaina 11.11 2019 klo 19 avaamme illan Nikkilän kirjastossa. Tänä vuonna teemana on tanskalainen kirjailija Karen Blixen ja hänen teoksensa ” Babetten pidot”. Iloksemme Sirpa Möller on lupautunut lukemaan kirjasta sekä ruotsiksi, suomeksi että tanskaksi. Tämän jälkeen kokki Kenneth Selén antaa meille vinkkejä, miten nykypäivänä hyviä pitoja järjestetään.

 

Alkutalvesta meillä on tapana kutsua vieraita ruokailun merkeissä yhteen. Tänä vuonna esitämme karjalaista ruokakulttuuria ja kerromme karjalaisista tavoista ruokaan ja joulunviettoon liittyen. Tänä vuonna kokoonnumme Hindsbyn kylän nuorisotaloon Byagårdeniin (Martiksentie 66). Tapahtuma järjestetään lauantaina 16.11 2019 klo 15 alkaen. Bimbi Wickholm ottaa vastaan ilmoittautumisia sähköpostitse bimbi.wickholm@gmail.com tai puhelimitse 0400-100 439. Viimeinen ilmoittautumispäivä on 6.11.2019. Tilaisuuden osallistumismaksu on 35 euro per henkilö.

 

Sipoon yhdistys lähettää jäsenkirjeitä kaksi kertaa vuodessa postin välityksellä. Heillä, joiden sähköpostisoite on rekisterissämme, heille lähetämme ajankohtaista tietoa myös jäsenkirjeiden lisäksi. Muistathan ilmoittaa allekirjoittaneelle, jos sinulla on sähköpostiosoite, johon saamme lähettää sinulle tietoa yhdistyksen toiminnasta.  Kerromme tapahtumista myös yhdistyksen sivuilla Facebookissa (Pohjola-Norden Sibbo-Sipoo) sekä paikallisissa lehdissä.

 

Ollemme kiitollisia ja iloisia kaikesta aktiivisuudesta ja toivotamme teidät sydämellisesti tervetulleiksi mukaan yhdistyksen toimintaan.