Medlemsbrev - Jäsenkirje 1/2019

15.01.2019 kl. 21:15
Föreningens medlemsbrev, januari 2019
Yhdistyksen jäsenkirje, tammikuu 2019

Nytt nordiskt år 2019 står framför oss

Hjärtligt välkomna med i vår verksamhet. Med detta infobrev ser ni vad som erbjuds för aktiviteter under våren. Årets tyngdpunkt finns på medlemsvård och medlemsanskaffning. Vi är måna om att våra medlemmar trivs med föreningens verksamhet. Vi vill ha flera medlemmar. Rolf Björkell med Georg Löfman och Kicka Lindroos kommer att gnugga sina energiknölar med tankar kring medlemsvärvning. Tipsa dem om du har idéer. Mera info kommer under året. Berätta gärna till din granne, till din vän och till dina bekanta om vår verksamhet och erbjud dem att bli medlem. Vi sänder dig gärna material. Den som vill bli medlem kan anmäla sig via nätet  https://www.pohjola-norden.fi/sv/medlemmar/bli_medlem/ eller kontakta någon från styrelsen så sköter de det praktiska. 

Välkomna med på regionfest till vilken Föreningen Norden i Lovisa och i Borgå är inbjudna. 

Tidpunkt: 2.2 2019 kl 19-23
Plats: Hansas föreningslokal, Söderkullavägen 618, Söderkulla
Pris: 20 €
Välkomstskål
Program                            
Stående bord (gryta, sallad, potatis/ris, vegetariskt alternativ)  Kaffe/te med kaka. Till maten serveras vatten/mjölk, övrig dryck medtages. Dans till Strömbergs One Man Band

Anmälningar till Christel Liljeström
tfn 0503092460/christel.liljestrom@gmail.com
senast söndag 27 januari 2019.

Välkomna med!

Nordisk vinterdag 9.2.2019 arrangeras i Tölö , Helsingfors arbis, Dagmarsgatan 3.

Sibbo föreningen är med som delarrangör på denna tillställning som har flyttats från Hanaholmen till Tölö.
Mellan kl 10 -15 finns det program för hela familjen, både inom- som utomhus.
Program :Turer med hundspann, Dansk fastlagslek med godistunna, Polarexpedition med Amundsen för barn och vuxna, LEGO® snöstad –verkstad, Nordic Dance workshop – nordisk dans till levande musik, Trollverkstad – gör ditt eget stentroll, Serieteckning, Tovningsverkstad, Högläsning för barn och vuxna, Musik och filmer. Fritt inträde till allt detta. 
Arbis kortkurs Byg dit eget smørrebrød (10 €) kl. 11.00–12.30 och kl. 12.30–14.00 Anmäl dig på ilmonet.fi
Kafé Arbis är öppet och erbjuder lunch och bakverk!


Detta är en officiell kallelse till föreningens Vårmöte 21.3 kl 18 på Lilla Villan i Nickby.

Vi ger ett smakprov från vårens upplägg av Nordiska berättelser där Juulia Salonen och Elisabeth Öhman väver ihop nordisk berättarkonst med musik. Ingen anmälan behövs.
Vårmötet är ett redovisningsmöte där bokslutet och verksamhetsberättelsen 2018 är i fokus.

Nordiskt gästabud

arrangeras i år i Lahtis. Datumet är lördag 23 mars 2019. Mera information senare. 

Det populära om omtyckta arrangemanget Resa till  okänt mål är en av vårens höjdpunkter

Datum: lördag 18 maj
Pris 25 € för medlem, 30 för övriga    

Resan pågår från ” bitti till sent”…d.v.s starten går på morgonen och bussen anländer tillbaka till Sibbo närmare kvällskvisten. Konkreta reseupplägg presenteras de anmälda. 
Anmälningar mottages av reseansvariga Rolf Björkell, tfn 0400-314654 eller e-post rolf.bjorkell@kolumbus.fi
Resan brukar vara populär och begränsat antal personer ryms med i bussen, så vänligen trygga din plats genom att anmäla dig redan nu. 

Höstens program är också aktivt

Vi deltar på Nickby marknaden, har ansökt om att få vara på Lövhyddan lö 31.8 kl 10-15, vinterns Nordisk mattradition återkommer, ”Kura skymning” hålls under nordiska litteraturveckan, vi har som avsikt att starta en sång/musik-grupp kring nordisk musik i Sibbo Institutets regi samt planerar att delta i förbundets medlemsresa.  SÅ det finns en mängd med aktiviteter för våra medlemmar! 
Informationen sköter vi via medlemsbrev minst 2 gånger per år, aktualitets-info kommer via e-post (vänligen meddela din e-adress till Christel så är du alltid väl informerad om händelserna!)  samt via lokaltidningarnas förenings-spalter.  Var i kontakt med styrelsens medlemmar direkt om det är något du funderar över eller har tankar kring verksamheten!

Vi ses i tecknet av Nordisk aktivitet!

Ihana pohjoismainen vuosi 2019 on alkanut!

Tervetuloa mukaan toimintaamme. Jäsenkirjeen kautta haluamme kertoa sinulle mitä tapahtumia on odotettavissa kevään 2019 aikana. Vuoden aikana haluamme pitää hyvää huolta jäsenistämme ja myös aktivoida jäsenhankintaa. Olemme sitoutuneet siihen, että jäsenemme saavat jäsenyydestään kaiken ilon irti. Rolf Björkell, Georg Löfman ja Kicka Lindroos pohtivat parhaillaan, miten jäsenhankintaa voitaisiin aktivoida. Jos sinulla on tähän liittyen ideoita, niin olethan yhteydessä heihin! Kerro naapurillesi, ystävällesi ja tutuillesi meidän toiminnasta ja ehdota että he tulisivat mukaan! Jäsenhakemuksen voi täyttää verkon kautta osoitteessa https://www.pohjola-norden.fi/suomeksi/jasenille/liity_jaseneksi/ tai ottamalla yhteyttä hallituksen jäseneeseen joka hoitaa asian eteenpäin. 

Pohjola Norden yhdistys aloittaa vuoden juhlimalla yhdessä Loviisan ja Porvoon yhdistysten kanssa. He tulevat Sipooseen...tule sinäkin mukaan!

Ajankohta: 2.2 2019 klo 19-23
Paikka: Hansaksen nuorisotalo, Söderkullantie 618, Söderkulla            
Hinta: 20 €
Alkuun tervetuliaismalja
Ohjelmaa
Ruokailu seisovasta pöydästä ( pataa, salaattia, perunaa/riisiä, vegetaarinen vaihtoehto) Kahvia/teetä, kakkua. Tarjolla on maitoa ja vettä...muut juomat voit tuoda mukanasi.
Tanssia Strömbergin One Man Bandin tahdittamana

Ilmoittautumiset Christel Liljeströmille puh 050 3082460 / christel.liljestrom@gmail.com viimeistään sunnuntaina 27 tammikuuta 2019

Tule viettämään koko perheen talvipäivää pohjoismaiseen tapaan! 

Pohjoismainen talvipäivä järjestetään 9.2.2019 klo 10-15 Helsingin Töölössä, Helsingin arbis, Dagmarinkatu 3.
Sipoon yhdistys on mukana järjestelyissä.
Ohjelma: Koiravaljakkoajelua, Tanskalainen karkkitynnyri-laskiaisleikki, Naparetki Amundsenin kanssa lapsille ja aikuisille, LEGO® lumikaupunki –työpaja, Nordic Dance workshop – pohjoismaista tanssia elävän musiikin tahdissa, Peikkotyöpaja – tee oma kivipeikkosi, Sarjakuvapiirtämistä, Huovutustyöpaja, Ääneenlukua aikuisille ja lapsille, Musiikkia ja elokuvia. Vapaa pääsy, tervetuloa!
Lisäksi Arbiksen Byg dit eget smørrebrød -kurssi (10 €) klo 11.00–12.30 ja klo 12.30–14.00. Ilmoittaudu ilmonet.fi. 

Virallinen kutsu yhdistyksen kevätkokoukseen 21.3 klo 18, Nikkilän Lilla Villanissa.

Saamme kokea pienen palan tulevasta ”Tarinoita kylmästä Pohjolasta”- esitelmästä, jossa laulun ja kertomusten kautta Juulia Salonen ja Ellu Öhman tuovat kertomisen luoksemme.
Tilaisuuteen on vapaa pääsy eikä ennakkoilmoittautumista tarvita.
Kevätkokouksessa käydään läpi yhdistyksen tilinpäätös sekä toimintakertomus 2018.

Pohjolan pidot

järjestetään tänä vuonna Lahdessa. Päivämäärä on lauantai 23 maaliskuuta. Lisää informaatiota kevään aikana. 

Erittäin pidetty ”Matka tuntemattomaan” toteutetaan tänä vuonna lauantaina 18 toukokuuta.

Matkan hinta on 25 € jäseniltä ja 30 € ei-jäseniltä.
Matka alkaa aamuvarhain ja paluu on suunniteltu illaksi. Ilmoittautunet saavat lisätietoa. 
Ilmoittautumiset vastaanottaa retkivastaava Rolf Björkell puh 0400-314 654 / rolf.bjorkell@kolumbus.fi
Matka on todella suosittu, mutta mukaan mahtuu vain linja-autollinen…joten varmista paikkasija ilmoittaudu piakkoin!

Myös syksyllä on paljon ohjelmaa luvassa

  • osallistumme Nikkilän markkinoihin
  • olemme anoneet Lövhyddanin käyttöömme la 31.8 klo 10-15
  • Pohjoismainen ruokakulttuuri-tapahtuma toteutetaan
  • ”Ilta hämärässä”, osana Pohjoismaista kirjallisuusvikkoa, toteutetaan Sipoon kulttuuritoimen kanssa
  • Sipoo Opiston kanssa valmistelemme ”Pohjoismaisuutta laulun ja soittimien välityksellä”
  •  voimme osallistua liiton kulttuurimatkoihin

Tiedottaminen tehdään jäsenkirjeiden (ainakin 2 per vuosi), sähköpostitse (muistathan kertoa osoitteesi meille, niin olet ajan tasalla kaikista tapahtumista!) sekä paikallislehtien palstoilla. Ole yhteydessä hallituksen jäseneeseen heti kun sinulla on jokin asia mielessä toimintaamme liittyen!

Tapaamisiin Pohjoismaisessa hengessä!