Medlemsbrev - Jäsenkirje Höst/Syksy 2018

15.09.2018 kl. 21:00
Föreningens medlemsbrev, september 2018
Yhdistyksen jäsenkirje, syyskuu 2018

Nordiska hälsningar!

Höstliga hälsningar från Föreningen Norden i Sibbo!

Hösten har kört igång med fart och även vår förening har flera evenemang att erbjuda just Dig. I detta brev har vi samlat informationen men du är naturligtvis alltid välkommen att ta kontakt och ge input eller ställa frågor. Detta brev innehåller en officiell kallelse till föreningens höstmöte. 

Vi tar programmen enligt kalenderordning:

Måndag 15 oktober kl 18.30 Söderkulla bibliotek

Föreningens höstmöte arrangeras på Söderkulla bibliotek. Som inledning blir vi presenterade nordisk litteratur och får tips på läsupplevelser skrivna av nordiska författare. På själva höstmötet behandlas val av ny styrelse för år 2019, val av ordförande samt föreningens verksamhetsplan för år 2019 och budgeten för detta. Ett alldeles ypperligt tillfälle att påverka föreningens kommande verksamhet!

Fredag 26 - lördag 27 oktober

har vi besök av ordföranden från våra vänorter. Fredag kväll är vikt för förhandlingar och strategiarbete. På lördagen har de möjlighet att bekanta sig med kommunen. Har ni tips på vart vi ska föra våra gäster så att de kan besöka det bästa av Sibbo, så tar vi med glädje emot era förslag.

Måndag 12 november kl 18.30 på Sibbo huvudbibliotek, Nickby

”Kura Skymning” under den nordiska litteraturveckan är redan en inkörd tradition. I år sker det i nyinvigda huvudbibliotek. Serveringen är tillgänglig från kl 18.30 och då är det även möjligt att bekanta sig med det nyrenoverade biblioteket. Klockan 19 påbörjas programmet med att tända ett ljus – en symbol som förverkligas samtidigt i många bibliotek runt om i Norden. Årets tema är ”Mod”. Vi har inbjudit Muhammad Ali till diskussion med kriminalöverkommissarie Thomas Elfgren. Ali är en av de unga ensamkommande asylsökandena som färdats en lång och farlig väg innan han nu bosatt sig i Sibbo. Thomas har upplevt vilket mod det kräver av människor för att bygga upp ett land, en vardag, efter förödande krig. Tillsammans kan de konkretisera och belysa vad mod egentligen är. Diskussionen sker på finska men kan vid behov översättas till svenska. Ungefär kl 19.30 läser sedan Leena Rehnström ur boken ”De som icke finnes” ( av den norska författare Simon Stranger). Välkomna med på en intressant afton!

Lördag 24 november kl 15 på Hansas föreningshus i Söderkulla (OBS platsen!)

Vår årligen återkommande eftermiddag då vi noterar nordiska mattraditioner lyfter nu fram Dala-Floda från Dalarna i Sverige. Området är känt för god mat men också för sin folkmusik. Till vår glädje har vi möjlighet att erbjuda er smakprov på bägge! Matts och Anna-Karin Jobs Arnberg musicerar och är garanterna för att maten smakar som i Dalarna. Till tillställningen behöver vi förhandsanmälan. Biljettens pris är 30 €. Markus Stenvall tar emot anmälningar gärna per textmeddelande till telefon 040 – 527 3753 eller via e-post
markus.stenvall@gmail.com. Sista anmälningsdagen är 9 november!

Som ni ser blir det en aktiv höst… och vår stora förhoppning är att vi ska ha glädjen att träffa dig vid
arrangemangen!

Med nordiska hälsningar
Styrelsen för Pohjola Norden i Sibbo r.f.


Syyskuisia terveisä Sipoon Pohjola Nordenilta!

Syksy on saapunut ja siten myös yhdistyksemme tapahtumat ovat valmiita toteutettavaksi. Tässä jäsenkirjeessä on koottu kaikki syksyn tapahtumat. Toivotamme sinut lämpimästi tervetulleeksi mukaan! Tämä kirje sisältää myös virallisen kutsun meidän syyskokoukseen.

Esittelen tapahtumat tällä kertaa kalenterijärjestyksessä:

Maanantai 15 lokakuuta klo 18.30 Söderkullan kirjasto

Yhdistyksen syyskokous järjestetään Söderkullan kirjastolla. Meille esitetään pohjoismaista kirjallisuutta. Tasan klo 19 on syyskokouksen aika. Asialistalla on vuoden 2019 hallituksen valinta, puheenjohtajan valinta sekä toimintakertomus vuodelle 2019 talousarvioineen. Tämä on oiva mahdollisuus vaikuttaa yhdistyksen tulevaan toimintaan!

Perjantai 26 – lauantai 27 lokakuuta

Puheenjohtajat ystävyysyhdistyksistä Norjasta, Tanskasta ja Ruotsista vierailevat Sipoossa. Perjantai iltana ohjelmassa on neuvotteluja ja kokoustamista. Lauantain ohjelma on vapaamuotoinen, joten jos sinulla on ehdotus mitä heidän kanssa pitäisi tehdä ja mitä heille näyttää, niin otamme mielellämme vastaan ehdotuksia. Sipoo on täynnä ihania paikkoja – mitä itse näyttäisit vieraille?!

Maanantai 12 marraskuuta klo 18.30 Sipoon pääkirjasto, Nikkilä

Pohjoismainen kirjallisuusviikko avaa ovensa ”Iltahämärässä” tapahtuman kautta. Vuoden teema on ”Pohjolan sankarit” jota lähestytään sanasta ”Rohkeus”. Kirjastossa tarjoilu alkaa klo 18.30 jolloin on myös mahdollista tutustua kirjaston sen peruskorjauksen myötä muuttuneeseen tilaan. Kello 19 sytytämme kynttilän – avaus joka toteutetaan samanaikaisesti koko Pohjolassa. Olemme kutsuneet paikalle kahta henkilöä keskustelemaan rohkeudesta: Muhammad Ali ja Thomas Elfgren. Ali on yksi niistä yksintulevista turvapaikanhakijoista, jotka tekivät pitkän ja vaarallisen matkan ennen kuin hän itse sitten asettui Sipooseen. Thomas on ammatiltaan rikosylikomisaari ja on työnsä kautta nähnyt, miten rohkeus voi ilmaantua eri muodoissa. Heidän keskustelu tapahtuu suomeksi.

Keskustelun jälkeen noin klo 19.30 Leena Rehnström lukee norjalaisen kirjailijan Simon Strangerin nuorisokirjasta ”De som icke finnes”. Tervetuloa mielenkiintoiselle ”Iltahämärässä” tapahtumaan!

Lauantai 24 marraskuuta klo 15 Hansaksen nuorisotalo, Söderkulla (HUOM! paikka!)

Vuosittainen tapahtuma jossa nostamme esille pohjoismaista ruokakulttuuria, esittää tänä vuonna Ruotsin Taalainmaan. Dala-Floda alueelta saapuu hyvän ruoan lisäksi myös musikaalista nautintoa. Matts ja Anna-Karin Jobs Arnberg ovat valinneet ruokalajit ja he esittävät myös musiikkia alueelta. Lipun hinta on 30 €. Ennakkoilmoittautuminen on tehtävä viimeistään 9 marraskuuta. Markus Stenvall ottaa vastaan ilmoittautumiset (mielellään teksitiviestinä) puh 040-527 3753 tai sähköpostitse markus.stenvall@gmail.com

Täten Sipoon Pohjola Norden on valmistautunut aktiivisen syksyn viettoon. Odotamme innolla, että näemme myös sinut tapahtumissa.

Pohjoismaisin terveisin
Pohjola Norden i Sibbo ry hallitus