Medlemsbrev - Jäsenkirje 1/2018

23.02.2018 kl. 19:32
Föreningens medlemsbrev, februari 2018
Yhdistyksen jäsenkirje, helmikuu 2018

Nordiska hälsningar!

År 2018 har tagit vid och med den även en ny styrelse för Föreningen Norden i Sibbo r.f. Som nyvald ordförande känner jag en stor iver att lotsa verksamheten till gagn för alla dem som är intresserade av nordiskt utbyte.

Hela styrelsens sammansättning och kontaktuppgifter hittar du i bilagan. Var gärna flitigt i kontakt med oss och utbyt gärna tankar kring verksamhet och evenemang.

Detta infoblad har flera ärenden att berätta om:

 • officiell inbjudan till föreningens vårmöte 19.3
 • inbjudan till det första regionala Nordiska Gästabudet i Sibbo 24.3
 • Resa till Okänt mål 19.5
 • Nordisk träff för i Sibbo bosatta nordister

 

Först dock en kort rapportering över föreningens arrangemang som genomförts:

 • Samiska mattraditioner samlade 55 matglada gäster på Byagården i Hindsby 18.11 2017. Asla Järvensivu med sönerna Ánte och Nicholas berättade om livet i Utsjoki och de värderingar som präglar deras  liv. Från Förbundet Norden deltog regionkoordinator i Norra Finland Kirsi Lantto som berättade om samarbetet inom Nordkalotten området. En mycket informationsrik och välsmakande eftermiddag.
 • En Östnyländsk trivselkväll med våra vänföreningar i Lovisa och Borgå hölls i Lovisa 20.1 2018.  Från Sibbo deltog 29 personer så den gemensamma busstransporten med borgåborna var välmotiverad. Nästa år är det Sibbos tur att stå värd för träffen och vi tar oss an uppdraget med iver då vi minns den goda atmosfär som Lovisa-kvällen präglades av.

 

Kallelse till föreningen Pohjola Norden i Sibbo r.f:s vårmöte:

måndag 19 mars 2018 kl 19

på Sibbo skolmuseum, Mårtensby f.d. skola, adress Mårtensbyvägen 485.

Behöver du transport så tag kontakt med Christel!

På vårmötet är det verksamhetsberättelsen samt budgeten som presenteras för godkännande.  Utöver möteshandlingar har vi även glädjen att initiera till diskussion kring den skolverksamhet som förbundet och föreningen kan verkställa. Kitty Rönnberg och Lasse Paukkonen från förbundet deltar. Mötet är öppet för alla – så tag gärna med vänner och bekanta. Speciellt alla dem som har kontakt med skolor (föräldrar, barn, lärare…)kan finna temat ”Skola och Norden” intressant.  Kaffeservering.

 

NORDISKT GÄSTABUD

arrangeras i år i Sibbo lördagen den 24.3 2018 kl 15-19.

Platsen är Mårsbacka i Mårtensby (Mårsbackavägen 115)

Extra hedrade känner vi oss för arrangörskapet då det är första gången som hela stora regionen är inbjuden till Gästabudet. Så vi räknar med gäster från föreningarna inom området som sträcker sig från Lahtis till Hangö.

Programmet består av samvaro, förberedda inlägg, kulturella uppträdanden och god mat. Vi lovar göra vårt bästa för att alla ska trivas!

Anmälan sköts elektroniskt via länken https://www.lyyti.fi/reg/EtelaSuomen_Pohjolan_pidot_0438

beklagar att den öppnar sig på finska men det finns ett språkval uppe till vänster på blanketten.

Anmälan ska vara gjord 8.3 2018….men en viss flexibilitet finns för sibbobornas del då behovet av transport inte berör oss. Kontakta Georg Löfman som har mer information om tillställningen!

 

RESA TILL OKÄNT MÅL

är under planering. Resdagen infaller lördag 19 maj 2018. Start på morgonen och hem till kvällen… Dessa resor brukar vara populära och på varje resa upplever man någon ny plats.  Anmälningar tas emot av Maija-Liisa via e-post 

Priset 45 €/per är ”all inclusive” (kaffe, lunch, ev. inträden, bussen, trevligt sällskap och underhållning). Det kommer även närmare info via tidningen Östnylands Evenemax.

 

Övrigt

 • I sommar ska vi även samlas till en sommardag i nordiska tecken. En speciell inbjudan kommer vi att sända till de i Sibbo bosatta personer med nordiskt medborgarskap eller påbrå som vi bara kan finna. Om du har någon sådan i din bekantskapskrets så går det bra att briefa Christel om det, så ser hon till att nordisten får en egen inbjudan. Mera om denna tillställning i följande medlemsbrev.
 • Fredagen den 23.3 anordnar Förbundet Pohjola Norden en Nordisk vinterdag på Kampen i Helsingfors. Alla som råkar ha vägarna förbi kan gärna droppa in för att ta del av olika nordiska aktiviteter.

 

Väl mött på våra evenemang! Och minns att du alltid kan kontakta oss i styrelsen om du har någonting på hjärtat kring nordiskt samvaro och nordiskt samarbete.

 

Med nordiska hälsningar

Styrelsen för Pohjola Norden i Sibbo r.f.

 

Terveisiä Pohjola Nordenista!

Vuosi 2018 on alkanut hyvin ja yhdistyksen uusi hallitus on aloittanut työsarkansa. Uutena puheenjohtajana haluan innokkaana viedä yhdistystä eteenpäin kaikkien niiden iloksi, jotka ovat kiinnostuneita pohjoismaisesta yhteistyöstä ja kulttuurista.

Hallituksen kokoonpanon ja kaikkien yhteystiedot löydät liitteestä. Ole yhteydessä meihin ja anna palautetta toiminnasta ja tilaisuuksista!

Tämä info-lehtinen kertoo seuraavista tulevista tapahtumista:

 • yhdistyksen virallinen kutsu kevätkokoukseen 19.3
 • kutsu ensimmäiseen alueelliseen Pohjolan Pitoihin Sipoossa 24.3
 • ”Matka tuntemattomaan” 19.5
 • Pohjoismainen tapaaminen jäsenille ja kaikille Sipoossa asuville pohjoismaalaisille

Ensin pieni katsaus menneistä tilaisuuksista:

 • Saamelaiset/Lappilaiset ruokatavat tulivat tutuiksi 55 henkilölle, jotka osallistuivat tilaisuuteen Hindsbyssä 18.11 2017. Asla Järvensivu sekä hänen poikansa Ànte ja Nicholas kertoivat, millaista on elää Utsjoella ja mitkä arvot ovat Aslalle tärkeätä välittää pojilleen. Pohjoiskalotin yhteistyöstä kertoi Kirsi Lantto. Kirsi toimii aluekoordinaattorina Pohjola Norden liiton kautta. Iltapäivä oli erittäin antoisa sekä informaation että makuelämysten puolesta.
 • Itä-Uusmaalainen ilta vietettiin Loviisassa 20.1 2018 yhdessä Loviisan ja Porvoon paikallisyhdistysten kanssa.  Sipoosta oli 29 jäsentä mukana ja yhteinen linja-automatka porvoolaisten kanssa oli myös antoisa. Ensi vuonna on Sipoon vuoro kutsua ystäväyhdistykset vieraakseen ja sen isännöimme iloisin mielin.

 

Virallinen kutsu Pohjola Norden Sibbo rf:n kevätkokoukseen,

joka pidetään maanantaina 19 maaliskuuta 2018 klo 19 Sipoon koulumuseolla, Mårtensbyn entisellä koululla, osoite: Martinkyläntie 485.

Jos tarvitset kuljetusapua Martinkylään, niin ota yhteyttä Christeliin.

Kevätkokouksessa käsitellään kirjanpito, tilinpäätös sekä toimintakertomus. Kokouksen jälkeen keskustellaan Peggy Rönnbergin ja Lasse Paukkosen kanssa siitä, miten liitto ja yhdistys voisivat tehdä koulujen kanssa yhteistyötä edistääkseen kiinnostusta pohjoismaiseen maailmaan. Kokous on kaikille avoin, joten toivomme, että kerrot tästä kaikille ystävillesi ja tutuille. Erityisesti he, joilla on yhteyksiä koulumaailmaan – vanhemmat, lapset, opettajat – voivat olla erittäin kiinnostuneita teemastamme ”Koulu ja Pohjola”. Kahvitarjoilu.

 

Pohjolan pidot

järjestetään tänä vuonna Sipoossa lauantaina 24. 3 2018 klo 15-19

Juhlapaikkana Mårsbacka-kylätalo Martinkylässä (Mårsbackantie 115)

Olemme erittäin ylpeitä siitä, että saamme järjestää ensimmäiset alueelliset Pohjolan pidot. Vieraita saapuu laajalta alueelta Lahdesta aina Hankoon saakka. Ohjelmassa on yhdessäoloa, pyydettyjä puheenvuoroja, esiintymisiä sekä hyvää ruokaa. Lupaamme tehdä parhaamme, jotta kaikki viihtyvät!

Ilmoittautuminen Pohjolan Pitoihin tapahtuu sähköisesti linkin kautta https://www.lyyti.fi/reg/EtelaSuomen_Pohjolan_pidot_0438

Ilmoittautumisaika päättyy 8.3 …mutta meillä sipoolaisilla on mahdollisuus hieman pidentää sitä, kun emme tarvitse yhteistä kuljetusta…Georg Löfman toimii yhteyshenkilönä näihin juhliin!

 

”Matka tuntemattomaan”

on perinteinen tapahtuma, joka vuonna 2018 tehdään lauantaina 19 toukokuuta. Lähtö aamulla ja paluu Sipooseen illaksi. Matkat ovat suosittuja ja joka matka vie meidät uusien elämyksien pariin. Ilmoittautumiset tapahtuu sähköpostitse Maija-Liisalle.  Päivän hinta on 45 €/henk ja sisältää kaiken (kahvitauot, lounaan, mahdolliset sisäänpääsymaksut, linja-autokyydin sekä viihdyttävää seuraa). Tee siis kevätretki kanssamme ja ilmoittaudu Maija-Liisalle!

 

 

Muuta

 • Alkusyksynä järjestämme jäsenille ja kaikille sipoolaisille, joilla on siteitä muihin pohjoismaihin, yhteisen piknik-päivän meren rannalle. Jos sinun tuttavapiirissäsi on henkilöitä, joilla on tämänkaltaisia yhteyksiä (kansalaisuus, naimisissa henkilön kanssa, joka on kotoisin jostakin muusta pohjoismaisesta maasta, työskennellyt muissa Pohjoismaissa tmv) niin ”ilmianna” hänet Christelille, jotta henkilö voi saada oman kutsun tilaisuuteen.  Lisää tietoa tästä tilaisuudessa seuraavassa jäsenkirjeessä.
 • Perjantaina 23.3 Pohjola Norden liitto järjestä Pohjoismaisen talvipäivän Helsingin Kampissa. Jokainen, joka on sattumoisin Kampin lähettyvillä, on kutsuttu mukaan osallistumaan!

 

Tervetuloa mukaan toimintaamme! Ja muistathan, että voit aina ottaa yhteyttä yhdistyksen hallituksen jäseniin. Pohjoismainen kulttuuri ja yhteistoiminta ovat meidän kaikkien yhteinen ilo!

 

Pohjoismaisin terveisin

Pohjola Norden i Sibbo r.f. hallitus