Medlemsbrev - Jäsenkirje 3/2017

06.10.2017 kl. 22:22
Föreningens medlemsbrev, oktober 2017
Yhdistyksen jäsenkirje, lokakuu 2017

Bästa medlem i Pohjola-Norden i Sibbo!

Nedan följer en presentation av höstens aktiviteter. Men före det några ord om vår nordiska vänortsverksamhet och om förbundets organisationsreform.

 

Vänortsaktiviteter och förbundets organisationsreform

Sista veckoslutet i augusti stod vår förening som värd för den vartannat år återkommande vänortsträffen för Nordenföreningarnas medlemmar i våra nordiska vänorter Frederikssund, Kumla och Aurskog-Höland. Våra 32 gäster inkvarterades i värdfamiljer och vi bjöd på ett så mångsidigt program som möjligt – också med inslag relaterade till självständighetens 100-årsjubileum.  Vi blev inbjudna till motsvarande träff om två år i Frederikssund.

 

Förbundet har nu övergått till en modell med regionkommitteer (i st.f. distrikt).  Förbundets styrelse har till medlem i Södra Finlands regionkommitte från Sibbo utsett Georg Löfman.

 

Kommande aktiviteter

Torsd. 26.10. kl. 19.00. Föreningens höstmöte i Alvägens skola i Nickby, Envägen 12. Stadgeenliga ärenden. OBS! Detta gäller som en officiell kallelse till höstmötet. Efter mötesförhandlingarna presenterar rektor Ann-Sofi Pitkänen språkbadsskolverksamheten i kommunen och i Alvägens skola. Kaffeservering.

 

Månd. 13.11. kl. 18.30. Kura skymning. Den nordiska biblioteksveckan med temat ”Öar i Norden” öppnas i huvudbibliotekets tillfälliga utrymmen i Nickby, Stora Byvägen 8C, Skolcentrums tidigare matsal invid gymnastiksalen. Uppläsning av Leena Rehnström ur årets temabok av Ulla-Lena Lundberg ”Is”. Dessutom talar Clara Lindqvist under rubriken ”Livet på en ö” om hur det är att bo i Sibbo skärgård. Kaffe- och teservering med skärgårdsrelaterat tilltugg. Ordnas tillsammans med kommunens kulturtjänster.

 

Fred. 17.11. kl 19.00. Viskonsert med nordiska inslag. Jack Vreeswijk (Sverige) och Fredrik Furu (Finland) uppträder i Östanåparkens Festsal, Gamla vattentornsbacken 1, Nickby. Biljetter vid dörren 15€ (kontant), förhandsbokning per e-post kultur@sibbo.fi. Våra styrelsemedlemmar säljer förköpsbiljetter. Buffet med kaffe och te samt tilltugg. Ordnas tillsammans med kommunens kulturtjänster.

 

Lörd. 18.11. kl. 15.00. Lappländska/samiska mattraditioner på Byagården, Martisvägen 66, Hindsby. Meny med inslag och råmaterial från Lappland samt presentation av Asla Järvensivu om mattraditioner i Lappland. Dessutom  presenterar Pohjola-Nordens regionkoordinator i Norra Finland Kirsi Lantto Nordkalottsamarbetet över gränserna, folken i  Nordkalotten samt Pohjola-Nordens arbete i regionen.  Deltagaravgiften om 30€ per person betalas på ort och ställe. Bindande anmälningar till Christel Liljeström (christel.liljestrom[a]gmail.com eller 050-3082460) senast fred. 10.11.2017.  

 

Inkommande vinter.  Östnyländsk trivselträff (inkl. mat och program) i Lovisa planeras tillsammans med Nordenföreningarna i Borgå och Lovisa. Pohjola-Norden i Sibbo ordnar busstransport till Lovisa. Vi återkommer till detaljer i lokalpressen när arrangörerna har närmare information om tillställningen. De som får medlemsbrevet per e-post får den detaljerade informationen direkt till sig den vägen.

 

Några övriga ärenden:

  1. P-N i Sibbo är i Facebook med namnet Pohjola-Norden Sibbo-Sipoo.
  2. Om Du framöver vill få medlemsbreven sända till Dig per e-post i st.f. per brev, vilket vi å det varmaste rekommenderar, eftersom det effektiverar Din åtkomst till information, så var vänlig och meddela därom till Kjell Peter Söderlund (kp.soderlund[a]gmail.com, tel. 050-5550590).

 

Hyvä Pohjola-Nordenin Sipoon paikallisyhdistyksen jäsen!

Tässä syksyn tapahtumien esittely. Mutta ennen sitä muutama sana pohjoismaisesta ystävyyskuntatoiminnasta ja liiton organisaatiomuutoksesta.

 

Ystävyyskuntatoiminta ja liiton organisaatiomuutos

Elokuun viimeisenä viikonloppuna yhdistyksemme toimi ystävyyskuntiemme Frederikssundin, Kumlan ja Aurskog-Hölandin Norden-yhdistysten jäsenten yhteisen tapaamisen isäntänä. Meidän 32 vierastamme majoittuivat isäntäperheisiin . Järjestimme heille monipuolista ohjelmaa. Siinä huomioimme myös Suomen itsenäisyyden juhlavuoden. Saimme kutsun Frederikssundiin kahden vuoden kuluttua järjestettävään seuraavaan tapaamiseen.

 

Liitto on nyt siirtynyt aluetoimikuntiin perustuvaan malliin (aik. piirien sijaan). Liiton hallitus on Etelä-Suomen aluetoimikuntaan valinnut Sipoosta Georg Löfmanin.  

 

Tulevat tapahtumat

 

To 26.10. klo 19.00. Yhdistyksen syyskokous Leppätien koululla, Nikkilässä, Katajatie 12. Sääntömääräiset asiat. HUOM! Tämä on virallinen kutsu syyskokoukseen. Kokousasioiden käsittelyn jälkeen rehtori Ann-Sofi Pitkänen esittelee kunnan ja Leppätien koulun kielikylpytoimintaa. Kahvitarjoilu.

 

Ma 13.11. klo 18.30. Iltahämärässä. Pohjoismainen kirjastoviikko - teemana ”Pohjolan Saaret” - avataan Sipoon pääkirjaston väliaikaisissa tiloissa, Iso Kylätie 8 C, Koulukeskuksen aikaisemmassa ruokasalissa voimistelusalin vieressä. Leena Rehnström lukee ääneen otteita tämän vuoden teemakirjasta Ulla-Leena Lundbergin teoksesta ”Jää”. Lisäksi Clara Lindqvist käsittelee teemaa ”Elämää saaressa”  kertoen asumisesta Sipoon saaristossa. Kahvi/teetarjoilu saaristolaispainotteisen napostelun kanssa. Järjestetään yhteistyössä kunnan kulttuuripalvelujen kanssa.

 

Pe 17.11. klo 19.00. Pohjoismainen viisuilta. Jack Vreeswijk (Ruotsi) ja Fredrik Furu (Suomi) esiintyvät Itäisen Jokipuiston Juhlatalossa, Vanha vesitorninmäki 1, Nikkilä. Liput (15€, käteisellä) ovelta, ennakkovaraus s-postilla kultturi@sipoo.fi. Kysy myös ennakkolippuja hallituksemme jäseniltä. Kahvi/teebuffet. Järjestetään yhdessä kunnan kulttuuripalvelujen kanssa.  

 

La 18.11. klo 15.00. Lappilaiset/saamelaiset joulu(ruoka)perinteet paikkana Byagården, Martiksentie 66, Hindsby. Menun elementit ja raaka-aineet tulevat Lapista ja Asla Järvensivu kertoo Lapin ruokaperinteistä. Lisäksi Pohjola-Nordenin Pohjois-Suomen aluekoordinaattori Kirsi Lantto puhuu yli rajojen tapahtuvasta Pohjoiskalottiyhteistyöstä, Pohjoiskalotin kansoista sekä Pohjola-Nordenin työstä alueella. Osanottajamaksu 30€ maksetaan paikan päällä. Sitovat ilmoittautumiset Christel Liljeströmille (christel.liljestrom[a]gmail.com tai 050-3082460) viim. pe 10.11.2017.

 

Tuleva talvi. Viihtyisä illanvietto (ml. ruokailu ja ohjelma) Porvoon ja Loviisan P-N-yhdistysten kanssa Loviisassa. Järjestämme  bussikuljetuksen tilaisuuteen. Seuraa paikallislehtiä. Saamme järjestäjiltä tarkemmat tiedot tilaisuudesta myöhemmin. Ne, jotka ovat ilmoittaneet haluavansa jäsenkirjeen sähköpostissa, saavat tarkempaa infoa myös sitä kautta.

 

Muutama muu asia:

  1. Sipoon paikallisyhdistys on Facebookissa nimellä Pohjola-Norden Sibbo-Sipoo.
  2. Jos haluat jatkossa saada meidän jäsenkirjeemme sähköpostitse mieluummin kuin kirjeitse, ilmoita siitä yst. Kjell Peter Söderlundille (kp.soderlund[a]gmail.com tai 050-5550590). Suosittelemme sitä lämpimästi, koska se mahdollistaa myös tuoreen infon saamisen jäsenkirjeiden ilmestymisten välillä.